Ahmet Acar

Ahmet Acar

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Sürdürülebilirlik Danışmanı, Doğal Yapı Malzemeleri Derneği Kurucusu

Galatasaray Lisesinin ardından ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini ve University of Readingde Proje Yönetimi yüksek lisansını tamamladı. Enerji verimliliği, sürdürülebilir şehirler, ekolojik yapılar, yenilenebilir enerji ve binalarda dijitalizasyon konularında çeşitli projelerde ve ortaklıklarda bulundu.

Londra ve Ankara bazlı kuruluşlarda H2020 programı ile iklim değişikliği konusunda iş geliştirici olarak çalıştı. Avrupa’da yerel hükûmetler ve sektör paydaşlarıyla LCA odaklı sürdürülebilir malzeme çalışmalarında bulundu. AB fonuyla yürütülen Build Upon projesini Çevre Dostu Yeşil Binalar Konseyi bünyesinde yönetti.

Çeşitli firmalarda sürdürülebilir bina danışmanlığı yaptı. LEED ve Edge gibi yeşil bina sertifikasyon sistemlerinin yetkilisi oldu. 2016 yılında permakültür tasarım sertifikasını aldı. Kendi arazisinde doğal tarım uygulamaları yaparak ticaret yaptı.

Hâlen Ege Üniversitesinde yenilenebilir enerji üzerine doktorasını yapmakta ve Yeditepe Üniversitesinde sürdürülebilir mimari dersi vermektedir. Ayrıca, 2018 yılından bu yana "iyi yaşam alanları" gibi girişimleri bulunmaktadır. Doğal Yapı Malzemeleri Derneğinin kurucu üyesidir.