Esma Sarıaslan

Esma Sarıaslan

Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD) Kurucu Başkanı, Essa Mekanik Genel Müdürü

İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamlayan Esma Sarıaslan; 1987 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinden makine mühendisi unvanıyla mezun olmuştur. 1990 yılında Essa Mekanik firmasını kurarak çalışma hayatına atılan Sarıaslan, mekanik tesisat alanında tasarım müşavirlik ve danışmanlık hizmetleri veren bu şirketin genel müdürlük görevini sürdürmektedir.

Esma Sarıaslan; büyük kapasiteli şehir ve bölge hastaneleri, 5 yıldızlı oteller, ofis ve idare binaları, karma yapılı kompleksler, kriminal laboratuvarlar, özel teknoloji binaları, kimya laboratuvarları, BSL 2 ve BSL 3 gibi biyogüvenlik seviyesi yüksek laboratuvarlar, endüstriyel tesisler gibi projelerde mekanik sistem tasarımı ve ihale dosyası hazırlama sürecinde proje koordinatörü olarak çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Hâlihazırda üyesi olduğu Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi 25. Dönem Kadın Komisyonu Başkanı olarak da çalışan Sarıaslan, bunun yanı sıra; Türk Tesisat Mühendisleri Derneği, Ankara Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ankara Kadın Girişimciler Kurulu, Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneği ve İklimlendirme Teknik Kurulu gibi oluşumların üyesidir.

MMO Ankara Şubesi SMM Komisyon Başkanı olarak çalışan Esma Sarıaslan, Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneğinin (MÜKAD) Kurucu Başkanı ve 1. Dönem Yönetim Kurulu Başkanıdır. Hâlen MÜKAD'ın yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini sürdüren Sarıaslan evli ve 2 erkek çocuk annesidir.