İklim Krizi

İklim Krizi Nedir?

İklim krizi, insan faaliyetleri sonucunda meydana gelen küresel ısınma ve bu ısınmadan kaynaklı iklim değişikliğine verilen isimdir. Bunun bir kriz olarak adlandırılması ise durumun aciliyet ve önemini vurgular.

İklim Krizinin Nedenleri Nedir?

Küresel ısınmanın yarattığı iklim krizinin nedenleri çok boyutlu olsa da genelde tekrarlanan ortak nokta fosil yakıt tüketimidir. Elektrik üretmek, ısınmak ve endüstriyel üretim gerçekleştirmek için kullandığımız yakıtlar (petrol, doğal gaz ve kömür) sera gazı salımına yol açar, bu da ilerleyen süreçte iklim krizine sebebiyet verir. Küresel ısınmanın sebep olduğu iklim krizi, dünyanın giderek ısınmasını, kuraklaşmasını ve beklenmedik meteorolojik olayların sıkça ortaya çıkmasını kapsar. Biyolojik çeşitliliğin azalması, hayvan ve bitki türlerinin nesillerinin hızla tükenmesi, su - hava kirliliği ve olağandışı hava olayları da iklim krizinin sonuçları arasında yer alır.

İklim Değişikliğinin Etkileri Nasıl Azaltılır?

İklim krizinin en basit çözüm yolu, sera gazı emisyonlarını azaltmaktır. Bunun için de fosil yakıt tüketiminin kontrol altına alınması gerekir. Ekonomilerimizin petrol, doğal gaz ve kömüre olan bağımlılığını azaltmanın yolu ise yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaktan geçer. Güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynakları kullanarak enerji üretmek, iklim krizinin başlıca çözümleri arasında gelir.
Page 1 of 4 1 2 4

BU HAFTA EN ÇOK OKUNANLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR